Ochoreniu žíl treba predchádzať, odborníci poradia ľuďom v mestách

25.03.2015 Bratislava

Bratislava 25. marca (TASR) - Chronické žilové ochorenie trápi na Slovensku osem z desiatich obyvateľov, ukazujú štatistiky. Lekári upozorňujú, že väčšina z nich návštevu lekára odkladá, hoci ide o vážnu diagnózu. Ochorenie budú u ľudí v najbližších mesiacoch bezplatne zisťovať aj odborníci z mobilnej ambulancie s logom Hnutie za zdravé nohy. Počas najbližších troch mesiacov navštívia desiatky slovenských miest.

"Toto ochorenie je celoživotné a vyžaduje si kontinuálnu liečbu. Preto je dôležité tomu predísť a hneď v počiatočných štádiách navštíviť lekára," povedala všeobecná lekárka Diana Ganajová, ktorá ľudí v mestách vyšetrovala minulý rok. Slováci podľa jej skúseností radšej uprednostnia samoliečbu voľnopredajnými výživovými doplnkami či mastičkami, čo označila za zlé rozhodnutie.

"Liek na predpis má presne stanovenú účinnosť a dostáva sa do používania na základe rozsiahlych štúdií, ktoré overovali dopad na organizmus. U výživového doplnku to nie je jednoznačne deklarované," informoval farmaceut Viliam Foltán. Ochorenie sa v počiatkoch prejavuje pocitom ťažkých nôh, svrbením kože či opuchmi. Zanedbanie ochorenia môže podľa neho viesť nielen k poškodeniu kože, podkožného tkaniva či otvoreného vredu na nohách, ale až k pľúcnym embóliám.

Od začiatku apríla do polovice júna bude po Slovensku cestovať mobilná ambulancia s odborníkmi, ktorí v 46 slovenských mestách bezplatne vyšetria záujemcov a poskytnú im poradenstvo. Ganajová uviedla, že v minulom roku prišlo približne 6500 ľudí, pričom chronické žilové ochorenie sa potvrdilo u asi 80 percent z nich.

"Ultrazvukom sme vyšetrili asi 720 pacientov, pričom u väčšiny bola nutná operačná liečba," dodala.

Viac informácií a presný plán cesty mobilnej ambulancie možno nájsť na stránke www.opuchnutenohy.sk.
 

Vyberte región

mark